نی نی لوژی
مجله اینترنتی سلامت مادر، فرزند و جامعه

عقب انداختن قاعدگی

87

قاعدگی نامنظم

استرس، اضطراب و اتفاقات نگران کننده سبب تغییر در نظم قاعدگی می شود. قاعدگی طبیعی به عبارتی از شروع اولین خونریزی تا خونریزی بعدی بین فاصله 25 تا 35 روز رخ می‌دهد. بسیاری از خانم‌ها احساس می‌کنند که قاعدگی شان طبیعی نیست یعنی قاعدگی در یک روز در هر ماه اتفاق نمی افتد. تغییر دو سه روزی در ایجاد قاعدگی مشکل خاصی به وجود نمی‌آورد در نتیجه این افراد نباید نگران شوند چرا که لازم نیست دقیقا در همان روز قاعدگی رخ دهد. البته در صورتی که این فاصله به کمتر از 25 یا بیشتر از 35 روز برسد باید با پزشک مشورت کنید. از دلایل بی نظمی یا قطع قاعدگی می‌تواند  باروری، اضافه وزن، کاهش وزن، اختلالات تغذیه ای و … باشد. اگر بعد از گذشت یک ماه قاعدگی، وضعیت قاعدگی به روال اول بازنگشت با پزشک خود مشورت کنید.

آیا در قاعدگی هم باردار می‌شویم؟؟؟؟؟

بله احتمال دارد اما نه همیشه، کلید تعیین اینکه آیا خونریزی واقعا پریود است یا نه این است گاهی بین دو پریود لکه های خون دیده می شود زیرا در بعضی از خانم‌ها هنگام تخمک گذاری کمی خونریزی دارند و در صورتی که شامل این شرایط نیستید حتما آزمایش خون BHCG که همان آزمایش خون بارداری است در اولین فرصت انجام دهید و همراه با جواب آزمایش به پزشک خود مراجعه کنید . اما اگر قاعدگی شما به مدت 2 ماه قطع شد بدون شک شما باردار هستید. اگر خانمی در روزهای آخر خونریزی مقاربت داشته، با توجه به به طول مدت قاعدگی تخمک گذاری چند روز بعد اتفاق می افتد اما در صورتیکه اسپرم هنوز در بدن شما باقی مانده باشد ممکن است باردار شوید. جای هیچ گونه نگرانی نیست، چرا که این اتفاق همیشگی نیست.

زمانی که پریود شدم مطمئن باشم که باردار نیستم؟؟؟؟

این مورد را نمی‌توان صد‌در‌صد عنوان کرد چرا که ممکن است خونریزی در اوایل بارداری اتفاق بیفتد. توجه داشته باشید که قاعدگی شما منظم است یا خیر؟ اگر علایمی نظیر تهوع و استفراغ دارید حتما به پزشک مراجعه کنید ممکن است نیاز به انجام تست بارداری (BHCG) باشد.

اگر از تامپون استفاده می‌کنید توجه کنید که استفاده از تامپون به مدت طولانی سبب شوک توکسیک می شود.

شوک توکسیکشوک توکسیک

این باکتری سمی به نام TSST تولید می‌کند. توکسین های مترشحه از باکتری‌های استافیلوکوکوس به ویژه استفایلوکوکوس اورئوس باعث تحریک سلول‌های T (دسته ای از سلول‌های سیستم ایمنی بدن) می‌شوند که در نهایت سیتوکسین‌ها از این سلول ترشح می‌شوند وعامل آسیب به بافت‌ها و ایجاد شوک می‌شوند.

نشانگان شوک توکسیک با حملات ناگهانی تب بالا و کاهش فشار خون، لرزش عضلات، اسهال، تهوع و راش پوستی مشخص می شود.

عوامل ایجادکننده شوک توکسیک

استفاده از پد در دوران قاعدگی در خانم‌ها، اختلال در سیستم ایمنی و وجود زخم های عمیق، سقط، سوختگی، زخم های جراحی، سابقه استفاده از عوامل ضدبارداری در داخل رحم، اختلال در سیستم ایمنی مانند دیابت، بیماری مزمن قلب و ریه، سالمندی.

جهت پیشگیری از بروز شوک توکسیک

فراموش نکنید که بهتر است هر 8 ساعت یک بار تامپون تعویض شود، پس باید در دوران قاعدگی به صورت مکرر نظافت را رعایت کرده و از انواع padهای سوپرجاذب استفاده نکنید.!!

دی جی به مدرسه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.