نی نی لوژی
مجله اینترنتی سلامت مادر، فرزند و جامعه

چرا خونریزی قاعدگی شما کم تر از قبل شده است؟

335

بسیاری از خانم ها از قاعدگی شکایت دارند که همه اینها ممکن است به دلیل روزهایی با خونریزی زیاد و سنگین، نفخ کردن، دل درد و خستگی ایجاد شده باشد.
کمتر شدن قابل ملاحظه خونریزی دوران قاعدگی می تواند یک مسئله هورمونی بوده و یا بر اثر یک تغییر ساختاری باشد، پس اگر قاعدگی یا پریودتان ناگهان خیلی سبک تر از حد معمول شود شاید به نظرتان خوشایند باشد اما گاهی می تواند نشانه خطر هم باشد.

شما باردار هستید

تعدادی از خانم ها ادعا می کنند که از بارداری خود بی خبر بوده اند و احتمالا با خودتان فکر می کنید که این خانم ها دیوانه اند. در حالی که نمی توانیم توضیح بدهیم چطور ممکن است با وجود بزرگ شدن شکم هنوز هم مادرانی باشند که فکر می کنند تا زمانی که پریود شوند باردار نیستند. ولی مشخص شده که این باور کاملا اشتباه است و امکان پریود شدن حتی در دوران بارداری هم برای بعضی از مادران وجود دارد.

با این که اغلب زنان به محض باردار شدن دیگر پریود نمی شوند ولی باز هم تعدادی هستند که تجربه این خونریزی را دارند. کم شدن غیر معمول خونریزی قاعدگی یا لکه بینی می تواند گاهی نشان دهنده بارداری خارج از رحم باشد ( زمانی که تخمک در جایی غیر از رحم بارور شود ) که می تواند بسیار خطرناک باشد. بهتر است در چنین مواقعی تست حاملگی بدهید.

مقدار زیادی وزن اضافه کرده یا کم کرده اید

باوجود این که بدنتان قادر است موجود دیگری را در خودش حمل کند ولی شیمی بدن شما واقعا ظریف است و زمانی که مقدار زیادی وزن از آن کم کرده یا به آن اضافه کنید، به هم می ریزد. یکی از راه هایی که این به هم خوردن شیمی بدن را نشان می دهد قطع شدن قاعدگی در یک ماه یا کم شدن فاصله دوره ها و یا کم شدن مقدار خونریزی آن است. اگر می خواهید بدنتان به طور معمول به کارش ادامه دهد نیاز به یک تعادل سالم بین پروتئین، کربوهیدرات، چربی و ویتامین ها دارد.

استرس زیادی داشته اید

وجود نارضایتی های معمول روزانه مانند دعوا با همسر، مرگ نزدیکان یا مشکلاتی در محل کار می تواند به اندازه کافی روی تداخل هورمونی شما تاثیر بگذارد. ضمن این که ورزش بیش از حد هم می تواند به دلیل ایجاد استرس جسمی زیاد روی بدن باعث سبک تر شدن قاعدگی شود.

در حال استفاده از قرص های هورمونی ضد بارداری هستید

یکی از شایع ترین دلایل سبک تر شدن قاعدگی یا پریود استفاده از قرص های ضد بارداری است . حتی بعضی از پزشکان این قرص ها را برای زنانی که قاعدگی سنگینی دارند تجویز می کنند تا خونریزی کمتری داشته باشند .اگر اخیرا از قرص های هورمونی یا IUD هورمونی استفاده کرده اید از سبک تر شدن پریودتان لذت ببرید.

سن تان بالا رفته است

شاید نزدیک به دوران یائسگی شده اید البته همیشه اینطور نیست با بالا رفتن سن گاهی تغییراتی در سیکل قاعدگی رخ می دهد و البته لزوما نمی تواند نشانه ناباروری باشد. فردی که  در دهه 20 زندگی خود نیاز به استفاده از پدهای فوق العاده بزرگ دارد ممکن است در دهه 30 زندگی اش نیاز به مراقبت کمتری داشته باشد

دچار تنگی مجرای گردنی دهانه رحم شده اید (cervical stenosis)

تنگی مجرای گردنی دهانه رحم یک مشکل نادر اما ناراحت کننده است و زمانی رخ می دهد که گردن رحم تنگ شده یا به طور کامل بسته می شود در نتیجه خون در رحم به دام افتاده و یا این که با جریان بسیار کم خارج می شود. اگر با وجود سبک شدن خونریزی قاعدگی تان دل درد و گرفتگی شدیدی حس می کنید حتما با پزشکتان مشورت کنید.

وجود بافت اسکار در رحم

بسیاری از زنان که از طریق کورتاژ و اتساع رحم  dilation and curettage ( D & C )، سقط می کنند معمولا بدون عوارض بهبود پیدا می کنند ولی گاهی زخم شدید باعث می شود که دیواره های رحم به هم بچسبند، مشکلی که به عنوان سندرم آشرمن Asherman’s syndrome شناخته می شود. اگر بعد از سقط جنین خونریزی قاعدگی تان خیلی کمتر از قبل شده ممکن است به همین مشکل دچار شده باشید و نیاز باشد برای خارج کردن بافت اسکار جراحی کنید.

هنگام تولد نوزاد مقدار زیادی خون از دست داده باشید

این شرایط  بسیار نادر است از دست دادن مقدار زیادی خون، بدن را از اکسیژن خالی می کند که در نهایت ممکن است باعث آسیب رسیدن به غده هیپوفیز و ایجاد سندرم شیهان Sheehan’s syndrome شود که به نوبه خود به شدت غدد تولید هورمون را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش چرخه قاعدگی می شود که احتمالا برای حل این مشکل به درمان جایگزینی هورمون نیاز پیدا خواهید کرد.

نتیجه گیری:

داشتن یک دوره قاعدگی سبک تر، عادی است و نیازی به نگرانی ندارد ولی تغییرات را نادیده نگیرید و چندین ماه حواستان به پیگیری این تغییرات باشد و اگر به حالت عادی برنگشتند بهتر است که با متخصص زنان مشورت نمایید.

دی جی به مدرسه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.