نی نی لوژی
مجله اینترنتی سلامت مادر، فرزند و جامعه

قدرت باروری زنان وعوامل تاثیرگذار

161

آیا میدانید افزایش قدرت باروری در زنان و مردان بستگی به عادات غذایی و رفتاری آنها دارد؟ آیا میدانید مواد غذایی مفید برای افزایش باروری تاثیرگذار است؟ آیا میدانید اقدامات صحیح قبل و بعد از نزدیکی می تواند شما را به آرزوی بچه دار شدنتان برساند؟

راههای موثر در افزایش قدرت باروری مردان و زنان:

زمانی که در مورد افزایش باروری زن و مرد صحبت می کنیم ، به اشتباه خیلی از زن و شوهرها گمان می کنند که اطلاعات مهم در این رابطه تنها برای زوج هایی است که به دلیل ناباروری به مراکز درمانی مختلف مراجعه می کنند اما این باور اشتباه است چرا که هر زن و مردی باید بداند چطور می تواند قدرت و توانایی خود را برای داشتن یک فرزند سالم تقویت و حفظ کند.

اگر تصمیم گرفته اید صاحب فرزند شوید، باید بیشتر به فکر راه های افزایش احتمال باروری باشید. برای افزایش هرچه بیشتر حواس تان به زمان تخمک گذاری باشد، در انتخاب حالت های رابطه دقت کنید و به تغذیه تان اهمیت بیشتری بدهید.

برای بالا بردن احتمال باروری پیشنهاد های متعددی وجود دارد که برخی از آنها در این مقاله آورده شده است.

از سه ماه قبل از اقدام به بارداری، قرص نخورید

 

مصرف قرص های ضدبارداری آسیبی به کیفیت دوره های قاعدگی یا باروری شما نمی زند؛ اما بدن به کمی زمان نیاز دارد تا دوباره آمادگی لازم برای باروری را پیدا کند. احتمالا بعد از قطع مصرف این داروها بی نظمی هایی در قاعدگی یا لکه بینی بین عادت ها خواهید داشت؛ اما لازم است که از سه ماه قبل تر از اقدام به بارداری، مصرف این قرص ها را به طور کامل قطع کنید. به پیشنهاد متخصصان زنان و زایمان، اگر بدن به طور کامل از اثرات هورمون های ناشی از قرص های ضدبارداری خلاص نشده باشد، امکان سقط جنین بالا خواهد رفت.

چکاپ کامل داشته باشید

نگرانی از وضع سلامت بدن ممکن است باعث کاهش باروری شود؛ برای مثال، داشتن اضافه وزن، مصرف دخانیات، تغذیه نامناسب، خستگی زیاد، استرس های شدید و… ممکن است روی احتمال باروری تاثیر منفی بگذارد؛ در نتیجه لازم است قبل از اقدام به باروری حتما با متخصص زنان و زایمان مشورت کنید تا آزمایش های لازم را برایتان تجویز کند و چکاپ کامل شوید. علاوه بر این، در صورت وجود هر نوع بیماری مزمن یا ژنتیکی، درمان های سنگین دارویی، کم کاری تیروئید، دیابت، فشارخون بالا یا سابقه خانوادگی بیماری های جدی لازم است که قبل از بارداری بررسی های لازم روی سلامت زن و شوهر انجام شود. بهتر است آزمایش خون بدهید تا هورمون های بدنتان بررسی شود. آگاهی از وضع سلامت تان باعث می شود با خیال راحت و آرامش بیشتری اقدام به بارداری کنید.

 

راههای افزایش باروری در زنان و مردان:

به دوره تخمک گذاری حساس تر باشید

اگر سیکل قاعدگی تان مرتب است، می توانید بسادگی دوره تخمک گذاری را که 14 روز قبل از شروع قاعدگی است، تخمین بزنید. از سه روز قبل تا سه روز بعد از این تاریخ، دوره باروری شما کلید می خورد. چون اسپرم به مدت سه روز در داخل دستگاه تناسلی زن زنده می ماند. اگر قاعدگی نامنظمی دارید، باید زمان تخمک گذاری را به شیوه دیگری محاسبه کنید. در این صورت باید به علائم فیزیکی بدن مانند درد در زیر شکم، ترشحات واژینال و احساس درد در ناحیه سینه ها حساس تر باشید. دمای بدن نیز نشان دهنده زمان تخمک گذاری است. از روز بعد از تخمک گذاری دمای بدن افزایش چشمگیری می یابد. می توانید هر روز صبح در یک ساعت و شرایط مشخص دمای بدن خود را اندازه بگیرید. همچنین می توانید از تست های تخمک گذاری استفاده کنید. این تست ها میزان هورمون Lh در ادرار را (که 24 تا 36 ساعت قبل از تخمک گذاری آزاد می شود) اندازه گیری می کند.

نزدیکی را بیشتر کنید

علاوه بر شناسایی دوره تخمک گذاری بهتر است که برقراری رابطه را بیشتر کنید؛ چون در اوج نظم دوره قاعدگی ممکن است تاریخ تخمک گذاری جابه جا شود. چهار بار نزدیکی در هفته به جای یک بار، احتمال بارداری در عرض شش ماه را از 17 به 83 درصد افزایش می دهد.

حالت های مناسبی انتخاب کنید

بیشتر متخصصان توصیه می کنند که برای هدایت هرچه بیشتر منی دانه وضع مناسبی برای آمیزش انتخاب شود. یعنی بدن در حالتی قرار بگیرد که بیشترین منی دانه به گردنه رحم برسد. در نتیجه لازم است حالتی انتخاب شود که زاویه دخول در بیشترین و میزان خروج اسپرم در پایین ترین حد خود باشد.

بعد از نزدیکی دراز بکشید

بعد از اتمام نزدیکی در گرفتن دوش عجله نکنید و بلافاصله از جای خود بلند نشوید ، به مدت ده دقیقه به پشت بخوابید.

 

تغذیه سالم داشته باشید

درست است که اضافه وزن به طور مستقیم روی باروری تاثیر می گذارد اما تغذیه نامناسب و رژیم های لاغری سفت و سخت روی عادت ماهانه شما تاثیر بسزایی دارد. این رژیم ها باعث کمبود ویتامین در بدن می شود و علاوه بر آن شما را خسته و افسرده می کند ، بنابراین لازم است که تغذیه سالم و متنوعی داشته باشید.

روزانه آب کافی بنوشید، پنج واحد میوه و سبزیجات، دو سهم غذایی پروتئین های حیوانی و گیاهی (ماهی، گوشت، تخم مرغ، عدس، سویا و…)، سه سهم غذایی قندهای دیرجذب (غلات کامل، پاستا، برنج، نان تهیه شده از آرد کامل)، سه محصول لبنی (ماست، شیر، پنیر) و چربی های سالم (ماهی، روغن های گیاهی، دانه ها و مغزها) داشته باشید. فراموش نکنید که از مصرف مواد غذایی چرب و قندی بکاهید.

ورزش کنید

برای افزایش احتمال باروری لازم است بدن شما از نظر جسمی و روحی در آمادگی کامل باشد، با ورزش میلتان به برقراری رابطه بیشتر افزایش می یابد و احتمال باروری تان نیز بیشتر می شود. ورزش های مناسب و سبکی انجام دهید. نرمش های آرام تنی کمک زیادی به شما خواهد کرد.

استرس تان را مهار کنید

استرس باعث افزایش هورمون کورتیزول می شود که به هورمون استرس معروف است. این هورمون ها روی هیپوتالاموس تاثیر می گذارند و باعث کاهش ترشح هورمون) GnRH هورمون تاثیرگذار روی هیپوفیز، تحریک کننده ترشح هورمون های جنسی FSH و LH) می شود. این تاثیر باعث بروز اختلال در تخمک گذاری می شود تا جایی که حتی به قطع قاعدگی هم منجر می شود.

مصرف ماست کم چرب را کاهش دهید

نتایج نشان می دهد خانم هایی که روزانه بیش از دو محصول لبنی کم چرب مصرف می کنند بیشتر در معرض ناباروری قرار می گیرند. مصرف بیش از اندازه ماست و شیر کم چرب باعث افزایش اختلال در تخمک گذاری می شود. شیر کم چرب در مقایسه با شیر کامل حاوی بیشترین میزان آندروژن، پرولاکتین و فاکتور رشد است. در نتیجه لازم است که روزانه دو محصول لبنی کامل میل کنید.

ترکیبات سمی ممنوع

همه ما بدون آن که بدانیم، در معرض ترکیباتی سمی قرار داریم که روی باروری تاثیر منفی می گذارد. در عرض کمتر از 50 سال که تولید ترکیبات شیمیایی در سراسر جهان با افزایش 85 درصدی همراه بوده است، کمیت منی دانه ها به میزان 50 درصد کاهش و میزان ابتلا به سرطان بیضه نیز 50 درصد افزایش یافته است. قرارگیری در معرض ترکیبات سمی موجود در هوا، مصرف مواد غذایی آلوده به آفت کش ها، نوشیدن آب حاوی ترکیبات شیمیایی یا تماس با شوینده ها و… باعث کاهش احتمال باروری می شود.

مایعات سالم بنوشید

آب معمولی یا آبمیوه های طبیعی جزو بهترین مایعات سالمی است که می توان نام برد. توجه داشته باشید که مصرف زیاد قهوه (بیش از شش فنجان در روز) باعث کاهش باروری می شود.

 

سیگار دشمن سلامت و باروری

مصرف دخانیات احتمال باروری را به طور چشمگیری کاهش می دهد و همچنین مصرف دخانیات در طول بارداری خطر سقط جنین و ناهنجاری های جدی در نوزاد را بالا می برد. لازم است قبل از بارداری سیگار را ترک کنید.

 

تاثیر گرما در اسپرم

منی دانه ها از گرما بیزار هستند. بیضه ها داخل کیسه بیضه و با فاصله از بدن قرار دارند و دمای آنها 4ـ2 درجه کمتر از دمای بدن است. افزایش دمای بیضه ها حتی به میزان یک تا دو درجه، کمیت و کیفیت منی دانه ها را به خطر می اندازد.

در نتیجه لازم است که آقایان از سونا، حمام و جکوزی های خیلی گرم، نشستن های طولانی مدت و قرار دادن لپ تاپ روی پاها، پوشیدن لباس های تنگ با جنس الیاف مصنوعی، انجام برخی از ورزش ها، استفاده طولانی مدت از تلفن های همراه پرهیز کنند زیرا نه تنها به سلامت شما آسیب می زند بلکه احتمال پدر و البته مادر شدن را کاهش می دهد.

 

دی جی به مدرسه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.