نی نی لوژی
مجله اینترنتی سلامت مادر، فرزند و جامعه

/کوریوکارسینوما چیست؟

662

کوریوکارسینوما (به انگلیسی: Choriocarcinoma) تومور ناشایعی است که از هر ۲۰۰۰۰ زن باردار در یک نفر دیده می‌شود. منشا این تومور از بافت جفت می‌باشد و معمولاً از یک تومور غیر سرطانی جفتی به نام مول هیداتی فرم Hydatid form mole، ناشی می‌شود.

کوریوکارسینوما ممکن است پس از یک حاملگی خارج از رحم یا به ندرت پس از تولد نوزاد در صورت باقی ماندن سلولهای جفت ایجاد شود. علامت اصلی بیماری خونریزی واژینال مداوم و مزمن است. در صورت عدم درمان تومور به سرعت رشد نموده، بیماری ابتدا به دیواره‌های رحم و سپس به سایر اعضاء مانند کبد منتشر می‌شود.

 

راه های تشخیص کوریوکارسینوما :

کوریوکارسینوما معمولاً توسط آزمایش خون یا ادرار با اندازه گیری مقدار هورمون (Human chorionic gonadotropin (HCG تشخیص داده می‌شود. HCG به طور طبیعی توسط جفت در زمان حاملگی ساخته می‌شود، اما مقادیر بسیار بالای این هورمون به دلیل کوریوکارسینوما می‌باشد. خانمی که حاملگی به شکل مول داشته‌ است، در خطر ابتلا به این بیماری می‌باشد و به طور مرتب باید اندازه گیری سطوح HCG آنها انجام شود.

خانم هایی که خونریزی مداوم و مزمن پس از زایمان، ختم حاملگی یا حاملگی خارج از رحمی دارند نیز باید مقدار هورمون HCG آنها کنترل شود. 

درمان کوریوکارسینوما:

در صورتی که سطح HCG آنها بالا بود سونوگرافی انجام می‌شود، اگر کوریوکارسینوما تأیید شد، آزمایشات بعدی نظیر CT Scan شکمی و آزمایشات خونی برای ارزیابی عملکرد کبد و متاستاز انجام می‌شود. چه این بیماری به سایر اعضاء گسترش یافته باشد یا خیر، کوریوکارسینوما معمولاً با شیمی درمانی معالجه می‌شود. اغلب خانمها با درمان ذکر شده به طور کامل بهبود می‌یابند.

 

دی جی به مدرسه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.