نی نی لوژی
مجله اینترنتی سلامت مادر، فرزند و جامعه

اولین گام بعد از مثبت شدن جواب آزمایش بارداری چیست؟

532

آزمایش های پره ناتال (Prenatal care) چه آزمایش هایی هستند؟

اگر نتیجه آزمایش بارداری (Beta-HCG) مثبت شده است، سطح بتا مشکوک نیست و در صورتی که مشکلاتی مثل سابقه سقط مکرر و یا بارداری مولار و خارج رحمی، درد غیر طبیعی و لکه بینی و خونریزی وجود نداشته باشد این آزمایش ها را به محض عقب افتادن سیکل قاعدگی ماهیانه باید انجام داد. انجام این تست ها به منظور تشخیص زودرس مشکلات جنین است تا اگر مشکلی وجود دارد، به درمان جنین در داخل شکم مادر بپردازیم.

این آزمایش ها، از آزمایش و سونوگرافی ساده تا انواع تخصصی ادامه دارد که می توان گفت شامل:

  • معاینات بالینی و شرح حال کامل است (مانند: گرفتن فشارخون، وزن بیمار، سابقه بیماری یا جراحی های او، داروهایی که مصرف می کرده، اینکه آیا قبلا سابقه تزریق خون داشته یا نه و…)
  • یک آزمایش خون برای بررسی گلبول های قرمز و کم خونی احتمالی مادر به عمل می آید.
  • یک آزمایش ادرار برای بررسی اوره و کراتینین خون و فاکتورهای ادراری صورت می گیرد.
  • سونوگرافی هم یکی از بررسی های پره ناتال است که به طور وسیع برای بررسی وضعیت جنین، چندقلویی، سن حاملگی و خیلی از نقایص جنینی را با سونوگرافی معلوم می کنیم.

 

اگر کسی سابقه مشکل ادراری و کلا هیچ علامتی نداشته باشد باز باید آزمایش ادرار بدهد؟

بله، این بررسی لازم است چون خود حاملگی زمینه عفونت را به دلیل تغییرات هورمونی فراهم می کند. این بررسی ها، به علاوه تعیین گروه خونی و RH یعنی مثبت یا منفی بودن گروه خون و همچنین بررسی از نظر هپاتیت در همه باید انجام شود ولی گروه هایی هستند که پرخطر محسوب می شوند مانند مبتلایان به فشارخون، دیابت، آنها که سابقه زایمان قبلی نوزادی با وزن بالا برای مثال ۴.۵ کیلو را داشتند یا مرگ جنین داخل رحمی داشتند یا سن بالایی دارند که نیازمند پیگیری و بررسی بیشتر هستند.

گروه خونی چه اهمیتی دارد؟

چون اگر خون دو نفر را که از دو نوع مختلف باشند را با هم ترکیب کنیم مخلوط خون ها منعقد می شود. اگر هنگام انتقال خون از یک شخص به شخص دیگر چنین اتفاقی بیفتد، شخص گیرنده ممکن است جان خود را از دست بدهد. به همین سبب پزشکان باید قبل از تزریق خون شخص دیگری به بیمار، از سازگار بودن خون دهنده و خون گیرنده مطمئن شوند.

  • گروه خونی O، به تمام گروه های خونی می تواند خون اهدا کند، اما فقط می تواند از گروه خونی O خون دریافت کند.
  • گروه خونی A، می تواند به گروه های AB و A خون اهدا کند و از گروه های خونی A و O خون دریافت کند.
  • گروه خونی B، می تواند به گروه های AB و B خون اهدا کند و از گروه های خونی B و O خون دریافت کند.
  • گروه خونی AB، تنها می تواند به گروه خونی AB خون اهدا کند، ولی از تمام گروه های خونی می تواند خون دریافت کند.

اهمیت این بررسی تا آنجاست که گاهی خانم ها هفت الی هشت بار حاملگی ناموفق را تجربه می کنند یا نوزادشان را از دست می دهند چون همین چکاپ ساده و بررسی آن را انجام نداده اند. اگر مادری با هر نوع گروه خونی دارای RH منفی باشد، باید گروه خونی شوهرش تعیین شود. در صورت مثبت بودن شوهر، فقدان تجانس RH اتفاق می افتد و باید تحت نظر باشد و حتی اگر هیچ گونه مشکلی طی حاملگی نداشت، در حدود هفته ۲۸ تا ۳۲ بارداری آمپول روگام تزریق کند و حتما پس از زایمان هم آن را بزند.

این خانم ها اگر به هر دلیلی مانند ضربه به شکم دچار لکه بینی و خون ریزی شوند یا تست تشخیصی خاصی (مانند نمونه برداری از مایع آمنیوتیکی یا بیوپسی جفت که باید سوزنی وارد شکم او کنیم) انجام دهند باید حتما برای پیشگیری آمپول مزبور را تزریق کنند.

کسانی که همین کار ساده را انجام نداده اند، درمان بسیار سخت و تخصصی تزریق خون به جنین داخل شکم را باید انجام دهند. این کار تنها در دو مرکز در ایران انجام می شود. یکی از آنها بیمارستان میرزاکوچک خان است. گاهی هفت یا هشت بار تحت سونوگرافی، از راه رگ بند ناف یا به داخل شکم جنین خون تزریق می کنیم، به این امید که او بتواند زنده متولد شود.

بهترین زمان برای اولین سونوگرافی

بعد از مثبت شدن آزمایش بارداری و انجام آزمایش پره ناتال و تعیین گروه خونی، بهترین زمان برای اولین سونوگرافی اواخر هفته هفتم و یا اواسط هفته هشتم بارداری است، چون در این مقطع از بارداری، علاوه بر ساک حاملگی، جنین و ضربان قلب آن هم قابل رویت است. اگر به دلیل عجله، اشتیاق و یا بنا به دلایل پزشکی، زودتر از این زمان سونوگرافی را انجام دادید باید بدانید که در اوایل هفته چهارم بارداری و یا با بتای زیر 1500انتظار دیدن ساک حاملگی وجود ندارد، در هفته پنجم بارداری، جایگاه ساک حاملگی باید در سونوگرافی مشخص باشد، اما بصورت معمول جنین و ضربان قلب هیچ کدام قابل رویت نیست.

البته در هفته ششم بارداری جنین دیده می‌شود، اما هنوز ضربان قلب قابل تشخیص نیست؛ اگر سونولوژیست خیلی متبحر باشد ممکن است اواخر هفته ششم ضربان قلب هم مشخص شود، دیده نشدن جنین در این هفته 100درصد به معنای بارداری پوچ نیست.

دی جی به مدرسه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.