نی نی لوژی
مجله اینترنتی سلامت مادر، فرزند و جامعه

علائم بارداری

323

آیا با علائم بارداری آشنا هستید؟ راه های تشخیص علائم بارداری از تغییرات هورمونی که در طول ماه رخ می دهند، چیست؟ بارداری برای بسیاری از خانم ها واقعه ای خشنودکننده است و هر ماهی که اقدام برای بارداری دارند سریعا به سراغ علائم بارداری می روند.

البته در ماه های اقدام علائم مختلفی به سراغ شما می آیند اما همه مادران در بارداری علائم مشابهی را تجربه نمی کنند و علائم آنها به شدت متفاوت است. برخی علائم اولیه مانند قطع قاعدگی و افزایش وزن در همه حاملگی رایج هستند. نی نی لوژی در این مقاله هر علامت بارداری که مادر باردار ممکن است تجربه کند را برای شما ذکر کرده است.

1- تفاوت خونریزی بارداری و پریودی چیست؟

از هفته اول تا چهارم، همه چیز در سطح سلولی اتفاق می افتد. تخمک بارور یک بلاستوسیست (یک گروه از سلول های پر شده با مایع) را ایجاد می کند که به اندام و قسمت های بدن کودک تبدیل می شود. در حدود 10 تا 14 روز (هفته چهارم) پس از تخمک گذاری، بلستوسیست در اندومتر رحم قرار می گیرد. این مسئله باعث خونریزی لانه گزینی می شود که ممکن است با خونریزی پریودی اشتباه گرفته شود.

2- چه زمانی علائم بارداری شروع می شود؟

در بعضی از خانم ها علائم بارداری یک یا دو هفته پس از تخمک گذاری مشاهده می شود اما برخی دیگر علائم را چهار یا پنج هفته بعد از تخمک گذاری مشاهده می کنند. بر اساس یک مطالعه منتشر شده در مجله اپیدمیولوژی بالینی، اکثر خانم ها (59 درصد) در هفته پنجم یا ششم علائم بارداری را تجربه می کنند، در حالی که 71 درصد علائم را در پایان هفته ششم و 89 درصد در هفتۀ هشتم مشاهده می کنند.

این که علائم بارداری را زودتر مشاهده کنید یا دیرتر جای نگرانی ندارد. پزشکان معتقدند خانم ها، علائم متفاوتی دارند و حتی علائم بارداری در بارداری دوم با بارداری اول متفاوت است. البته علائم بارداری قطعا به معنی باردار بودن نیست. بنابراین هنگامی که علائم بارداری را مشاهده کردید حتما آزمایش بارداری انجام دهید.

علائم احتمالی بارداری عبارتند از:

تغییر حالت روحی
افزایش ادرار
سردرد
کمردرد و / یا درد
درد سینه
تیره شدن هاله نوک سینه
خستگی
تهوع، اغلب به عنوان “بیماری صبحگاهی”
خونریزی لانه گزینی

علائم انتهای بارداری شامل موارد زیر است:

تورم پا
کمر درد
سوزش معده
نشت ادرار
تنگی نفس

3- اولین علائم بارداری چیست؟

در نظرسنجی که توسط انجمن بارداری آمریکا انجام شد، 29 درصد از زنان مورد بررسی توقف پریودی را به عنوان اولین علامت حاملگی خود گزارش کرده اند. 25 درصد تهوع را اولین علامت حاملگی معرفی کرده اند و 17 درصد تغییر در سینه را به عنوان اولین علامت بارداری گزارش کرده اند.

در حالی که خونریزی لانه گزینی یا بارداری اغلب به عنوان اولین علامت بارداری در نظر گرفته شده است، بررسی انجام شده توسط انجمن بارداری آمریکا نشان داد که تنها 3٪ از زنان خونریزی لانه گزینی را به عنوان اولین علامت حاملگی معرفی کرده اند.

4- علائم و نشانه های بارداری شامل:

درد سینه ها

آیا احساس ناراحتی و تورم در سینه ها دارید؟ درد و تورم سینه ها و نوک سینه ها اغلب اولین علامت بارداری است. متأسفانه بسیاری از خانم ها درد سینه را به عنوان علائم طبیعی در چرخه پریودی ماهانه تجربه می کنند، بنابراین تشخیص تفاوت درد سینه در بارداری و پریودی دشوار می شود. اما یکی از تفاوت های کلیدی بین درد سینه در بارداری و پریودی این است که درد سینه در بارداری از بین نمی رود اما در پریودی برطرف می شود. در عوض، درد سینه در بارداری بدتر می شود، و اغلب در انتهای سه ماهه اول از بین می رود.

در اوایل بارداری، سطح هورمون های استروژن و پروژسترون افزایش می یابد که این افزایش سبب افزایش جریان خون به سینه ها می شود. این هورمون ها دلیل درد سینه در خانم ها در طول تخمک گذاری و پریودی است، اما با نزدیک شدن به شروع پریودی، هورمون ها شروع به کاهش می کنند و درد سینه از بین می رود. اگر باردار شوید، سطح هورمون ها افزایش می یابد و درد سینه ها نیز بیشتر می شود.

تیره شدن هاله نوک سینه

مانند بسیاری از علائم اولیه بارداری، تیره شدن هاله نوک سینه و رگها ناشی از افزایش هورمونهای بارداری، یعنی گنادوتروپین کوریونیک انسانی یا hCG است. هاله نوک سینه یک یا دو هفته بعد از تخمک گذاری تیره تر و بزرگتر می شود. این اتفاق یکی از نشانه های بارز بارداری است. همچنین رگ های سینه نیز در این مدت مشخص تر می شود. همچنین ممکن است متوجه توده هایی در اطراف لبه های هاله شوید. این غدد برای روانکاری نوک سینه در هنگام شیردهی نوزاد است. سینه ها در طول بارداری تغییرات زیادی می کنند.

هاله و رگه های تیره تر یکی از اولین نشانه های بارداری هستند. با پیشرفت بارداری نوک سینه رشد کرده و این هاله تیره تر می شود. گاهی اوقات این تغییرات دائمی هستند و گاهی اوقات دائمی نیستند.

رنگ تیره سینه جای نگرانی ندارد و این تغییر، یکی از بی ضررترین تغییرات بارداری است. نوک سینه های شما در بارداری حساس تر هستند، به ویژه هنگامی که سرد باشد و یا چیزی به سینه ها برخورد کند. از کمپرس گرم و سوتین نازک و نرم استفاده کنید.

گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات مانند درد سینه یکی از نشانه های اولیه بارداری است. گرفتگی عضلات درد شدیدی ندارد بنابراین اگر درد شما شدید است، یا در یکی از سینه ها احساس درد می کنید و یا خونریزی و گرفتگی به طور همزمان دارید به پزشک مراجعه کنید.

گاهی اوقات تمایز دادن علائم اولیه بارداری و نشانه های پریودی کاری دشوار است. اما حتی اگر این علائم مشابه باشند، گرفتگی عضلات در دوران بارداری و گرفتگی در پریودی در دلایل مختلف ایجاد می شود. گرفتگی در دوران بارداری در اثر افزایش جریان خون به رحم است. گرفتگی های قبل از پریودی به علت افزایش پروستاگلاندین ها است که به رحم کمک می کند پوشش آن ریزش کند.

از اینکه گرفتگی عضلات دارید نگران نباشید چرا که بسیاری از خانم ها در هنگام گرفتگی عضلات نگران سقط جنین می شوند اما گرفتگی خفیف متقارن در لگن و در مرکز بالای استخوان لگن در ابتدای بارداری طبیعی است. با نی نی لوژی در این مقاله همراه باشید.

لکه بینی

چند روز پس از تخمک گذاری، تخم های بارور وارد لوله های فالوپ می شوند و در رحم شما قرار می گیرند. در آنجا، تخمک به دیواره رحم متصل می شود. از آنجایی که پوشش رحم شما پر از خون است، ممکن است لکه دیده شود، خونریزی یکی از علائم اولیه بارداری است. این اتفاق شش تا 12 روز پس از تخمک گذاری رخ می دهد، زمانی که تخمک داخل رحم کاشته می شود و باعث تحریک خفیف می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، با شروع پریودی شما اشتباه گرفته می شود. احتمالا تا زمانی آزمایش بارداری انجام ندهید متوجه نمی شوید که خونریزی نامنظم خونریزی لانه گزینی بوده است.

لکه بینی در حدود 25 درصد خانم ها رخ می دهد. به یاد داشته باشید، هر خانمی منحصر به فرد است و علائم بارداری متفاوتی دارد. اگر پریودی شما دیر شده است تست بارداری انجام دهید تا مشخص شود شما باردار هستیذ یا خیر؟ اگر باردار نیستید، زمان لکه بینی را یادداشت کنید. در صورتی که در پریودی های بعدی هم لکه بینی داشتید به پزشک خود مراجعه کنید.

افزایش دمای بدن

در زمان تخمک گذاری دمای پایه بدن افزایش می یابد و سپس در پریودی کاهش می یابد. اما اگر در دوران پریودی باردار شوید، دمای پایه شما کاهش نخواهد یافت؛ به جای آن بالا خواهد رفت. پروژسترون و استروژن هورمون هایی هستند که باعث بارداری سالم می شوند. هنگامی که باردار هستید، بالا بودن دمای پایه بدن یکی از علائم بارداری است.

اگر باردار نباشید، سطح پروژسترون و استروژن شما کاهش می یابد، که نشان دهنده شروع پریودی شما است. اما اگر تخمک بارور شود، اتفاق متفاوتی رخ می دهد، و این هورمون ها شروع به افزایش سریع می کنند.

خستگی

خستگی بیش از حد (متاسفانه) یکی از رایج ترین علائم بارداری در سه ماهه اول است. خستگی بیش از حد به خاطر تغییرات هورمون های بارداری و مهمتر از همه، به خاطر تلاش بدن برای رشد جنین است. بدن شما بیش از حد کار می کند تا اطمینان حاصل کند جنین مواد مورد نیاز را برای رشد کسب می کند. بدن شما خون بیشتری برای انتقال مواد مغذی به نوزاد تولید می کند و سطح قند خون و فشار خون شما پایین تر است. این عوامل، همراه با سطح بالایی از هورمونهای بارداری استروژن و پروژسترون، می توانند باعث ایجاد احساس خواب آلودگی شوند.

هر چه شما راحت تر باشید جنین نیز بهتر و راحت تر خواهد بود. برخی از مواد غذایی تقویت کننده و افزایش دهنده انرژی برای بارداری وجود دارد که می تواند به شما کمک کند با خستگی در سه ماهه اول کنار بیایید.

تکرر ادرار

تکرر ادرار یکی از اولین نشانه های بارداری است و هنگامی که تخمک در رحم شما کاشته می شود، هورمون hCG تولید را افزایش می دهد و به طور چشمگیری افزایش پیدا می کند. این افزایش باعث تکرر ادرار می شود. مقدار هورمون hCG مثبت یا منفی بودن تست بارداری را نشان میدهد.

افزایش سطح hCG در تمام خانم ها دیده می شود اما تکرر ادرار در همه اتفاق نمی افتد. همانطور که بارداری شما پیشرفت می کند، نوزاد بزرگتر می شود و فشار بیشتری بر مثانه وارد می کند، بنابراین تکرر ادرار دیده می شود. با نی نی لوژی در این مقاله همراه باشید. 

توقف پریودی

اگر پریودی شما منظم باشد، توقف پریودی یکی از اولین نشانه های بارداری است، بنابراین سعی کنید یک آزمایش بارداری برای تایید بارداری استفاده کنید. اگر پریودی شما نامنظم است، ممکن است یک ماه پریود نشوید یا ممکن است باردار باشید. آزمایش بارداری در تشخیص این مسئله به شما کمک خواهد کرد. بسیاری از آزمایش های بارداری این روزها قادر به تشخیص سطح هورمون hCG تا پنج روز قبل از شروع پریودی است. تست بارداری نشان میدهد دلیل توقف پریودی بارداری است یا خیر.

زمانی که تخمک شما بارور نمی شود، پریودی اتفاق می افتد. تخمک از هم جدا می شود و باعث می شود سطوح هورمون ها کاهش یابد و بدن شما رحم را تخلیه کند. اگر پریودی شما متوقف شود، نشانه خوبی از بارداری است.

حالت تهوع صبحگاهی

حالت تهوع و استفراغ، نشانه های بارداری است که در برخی از خانم ها دیده می شود، اما برای اکثر خانم ها در هفته ششم بارداری شروع می شود و معمولا در انتهای سه ماهه اول برطرف می شود.

افزایش چشمگیر hCG پس از لانه گزینی باعث بروز علائم اولیه بارداری مانند تهوع و استفراغ می شود. مرکز تهوع در مغز افراد مرکزی حساس است. خانم هایی که از تهوع شدید در دوران بارداری رنج می برند افرادی هستند که بیماری حرکتی نیز دارند و راحت تر دچار مشکل استفراغ می شوند. 

سعی کنید آرام باشید و وعده های غذایی بیشتر و سبک تر داشته باشید، ویتامین B6 یا B12 یا قرص های زنجبیل و چای زنجبیل مصرف کنید (زمان و مقدار مصرف ویتامین ب6 در بارداری را با پزشک خود مشورت کنید).

حس بویایی قوی

اگر غذای مورد علاقه شما بطور ناگهانی بوی ماهی مرده می دهد، یکی از عجیب ترین علائم بارداری را تجربه می کنید.
هیچ کس نمی داند دلیل حس بویایی قوی خانم باردار چیست، بنابراین، مانند بسیاری از نشانه های بارداری، اکثر پزشکان آن را به افزایش هورمون های بارداری ربط می دهند، این حالت نیز پس از سه ماهه اول بارداری برطرف می شود.

هوس کردن غذا

تقریبا 90 درصد از مادران ویار غذایی دارند. هوس کردن غذا یا ویار غذایی در سه ماهه اول بارداری رایج است. کارشناسان مطمئن نیستند اما برخی هوس ها راهی است که بدن نیاز خود را اعلام می کند. سعی کنید در هنگام ویار غذایی موادغذایی غنی مصرف کنید.

نفرت غذایی

یکی از نشانه های غیر معمول بارداری، نفرت از غذاهای خاص در دوران بارداری است. ناسازگاری غذایی احتمالا در اوایل بارداری رخ می دهد و به دلیل سطح شدید تهوع می باشد و باعث می شود که مغز شما یک نگرش قوی برای مواد غذایی داشته باشد. در واقع بدن شما به طور غریزی می داند که یک غذای خاص، مانند مرغ خام، به طور بالقوه برای بدن خطرناک است. این حالت نیز در سه ماهه اول بارداری دیده می شود و کم کم کاهش می یابد.

بهترین راه برای مقابله با این مشکل، اجتناب از غذائی است که موجب برانگیختگی شما می شود. اگر غذا مرغ است، تخم مرغ یا منبع دیگری از پروتئین را امتحان کنید. اگر غذا شیر است، کلسیم را از ماست یا مکمل ها دریافت کنید. با نی نی لوژی در این مقاله همراه باشید. 

نفخ

تقویت پروژسترون و استروژن یکی از علائم اولیه زایمان است که باعث می شود بسیاری از زنان در اوایل بارداری نفخ کنند. درد شکم یا سفت شدن شکم، نفخ کردن و گاز در معده در طول بارداری امری رایج است.

پروژسترون (یکی از هورمونهای بارداری) باعث می شود فعالیت روده شما به آرامی شروع شود، زمان بیشتری برای خوردن مواد مغذی نیاز باشد و موادغذایی جنین فراهم شود که این مسئله منجر به نفخ می شود.

سعی کنید به مقدار کم و به صورت منظم غذا بخورید و از غذاهایی که باعث تولید گاز می شود مانند غذاهای سرخ شده، شیرینی، کلم و لوبیا اجتناب کنید. آهسته غذا خوردن نیز مانع از بلعیدن هوای بیش از حد می شود. همچنین لباس های گشاد مانع از نفخ می شود. یوگا نیز می تواند به حل این مشکل کمک کند. اگر نفخ شما واقعا شدید است، قبل از مصرف دارو با پزشک خود صحبت کنید.

یبوست

با افزایش سطح پروژسترون عضلات شل می شوند، غذا از طریق روده ها به آرامی عبور می کند، که می تواند باعث تحرک روده شود.

یبوست یکی از علائم بسیار معمول بارداری است که در سه ماهه اول دیده می شود. غذاهای غنی از فیبر بخورید و مایعات به مقدار زیاد بنوشید. کمی انگور سفید یا آب گلابی به رژیم غذایی خود اضافه کنید. علاوه بر این، با پزشک خود درباره تغییر ویتامین های مختلف قبل از زایمان صحبت کنید، زیرا برخی از این ویتامین ها باعث یبوست می شوند.

سردرد

بسیاری از خانم هایی که سردردهای میگرنی هورمونی دارند در بارداری بیشتر دچار مشکل می شوند. با این حال، برخی از افراد تجربه متفاوتی دارند و سردرد میگرنی آن ها در بارداری کاهش می یابد.

احساس ضعف یا سرگیجه

تغییر هورمون ها در ترکیب با ضربان قلب سریع تر برای پمپاژ خون بیشتر از طریق بدن می تواند باعث کاهش فشار خون در اوایل بارداری شود. در نتیجه بسیاری از زنان دچار سرگیجه می شوند.

طعم فلزی در دهان

بعضی از زنان در طول بارداری طعم و مزه “فلزی” در دهانشان احساس می کنند. با نی نی لوژی در این مقاله همراه باشید.

ترشحات واژن

بعضی از زنان ممکن است ترشحات غلیظ و شیری از مهبل در اوایل بارداری داشته باشند. این اتفاق در اولین هفته بارداری رخ می دهد، زیرا دیواره واژن ضخیم می شود. این ترشحات ممکن است در طول بارداری رخ دهد. اگر ترشحات همراه با بوی ناخوشایندی باشند، یا اگر سوزش و خارش دارید، این نشانه ای از عفونت قارچی یا باکتری است. در صورتی که این اتفاق افتاد به پزشک مراجعه کنید.

درد پشت

کمردرد در واقع می تواند در مراحل اولیه بارداری شروع شود.

تنگی نفس

افزایش تقاضای اکسیژن توسط بدن (برای حمایت از جنین رو به رشد) ممکن است باعث تنگی نفس شود.

5- آیا نشانه های بارداری برای هر خانم یکسان است؟

نشانه های بارداری در خانم های باردار متفاوت است. این نشانه ها ممکن است در کیفیت یا شدت متفاوت باشند، و حتی یک زن ممکن است علائم مشابهی را در هر حاملگی تجربه نکند. اولین علائم و نشانه های حاملگی ممکن است در نقاط مختلف حاملگی مشاهده شود یا شروع شود. تست بارداری بر اساس سطح گونادوتروپین کوریونیک (hCG) انسان در ادرار یا خون است و آزمایش تشخیصی مخصوص بارداری است. هورمون hCG هورمونی است که پس از کاشت تخمک بارور در دیواره رحم تولید می شود. آزمایش خون می تواند بارداری را قبل از آزمون های بارداری ادرار تشخیص دهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.