نی نی لوژی
مجله اینترنتی سلامت مادر، فرزند و جامعه

آیا آنفولانزا در دوران بارداری خطرناک است؟

245

آیا آنفولانزا در دوران بارداری خطرناک است؟

ابتلا به آنفلوانزا در دوران بارداری خطرناک است زیرا طی این دوران تغییراتی در بدن شما اتفاق می‌افتد که فرد را در برابر آنفلوانزا آسیب‌پذیرتر خواهد کرد. احتمال بیشتری وجود دارد که آنفلوانزا منجر به بروز مشکلاتی مانند مشکل تنفسی شود. به آنفلوانزا مثل یک بیماری معمولی نگاه می‌شود، با این حال در موارد نادری می‌تواند برای خانم‌های باردار بسیار خطرناک شود. همچنین ابتلا به آنفلوانزا در زمان بارداری، خطر زایمان زودرس یا به دنیا آوردن کودکی با وزن کم را افزایش می‌دهد و ممکن است باعث زایمان کودک مرده نیز شود، ولی اتفاق خوب این است که در صورت استفاده از واکسن آنفلوانزا، تمام این خطرها از شما و کودکتان دور خواهد شد.

نی نی لوژی در این مطلب شما را با نشانه‌های آنفلوانزا و درمان آن آشنا خواهد کرد.

علائم شایع آنفلوانزا

بیماری آنفولانزا در زنان باردار به احتمال زیادتری سبب بروز شرایط حادتر نسبت به زنان غیر باردار می‌شود. این موضوع به‌ویژه در سه ماهه دوم و سوم بارداری صادق است. تغییرات در سیستم ایمنی، قلب و ریه‌ها در بارداری موجب به وجود آمدن این وضعیت می‌شود. آنفلوانزا در دوران بارداری می‌تواند شما را ضعیف کند. ابتدا ممکن است ممکن است علائمی مانند سرماخوردگی از جمله سرفه، گلودرد، آبریزش بینی و عطسه داشته باشید. برخی افراد نیز دچار اسهال و استفراغ می‌شوند. اما به سرعت و با پیشرفت علائم حال شما وخیم‌تر می‌شود. همچنین هنگام ابتلا به آنفلوانزا ممکن است دچار حالت‌های زیر شوید:

تب
لرز
سردرد
خستگی
بی‌اشتهایی
دردهای عضلانی

درمان آنفلوانزا در بارداری

اگر احتمال می‌دهید که در دوران بارداری به آنفلوانزا مبتلا شده‌اید، بلافاصله پزشک خود را ملاقات کنید. اگر هم مطمئن نیستید که آیا این بیماری یک سرماخوردگی است یا آنفلوانزا، از حدس زدن پرهیز کنید و با پزشکتان تماس بگیرید.

همچنین تا دو هفته بعد از زایمان، فرد نسبت به آنفلوانزا بسیار آسیب‌پذیر خواهد بود. به همین دلیل، اگر اخیراً زایمان کرده‌اید و به آنفلوانزا مبتلا شده‌اید، سریعاً به پزشک مراجعه کنید. در زمان ابتلا به آنفلوانزا باید در رختخواب بمانید و مدت زمان زیادی را استراحت کنید. شاید یک هفته طول بکشد تا حال شما بهتر شود. اگر تب دارید، مقدار زیادی آب بنوشید تا از کم‌آبی شدید بدنتان جلوگیری کنید.

گونه‌های مختلفی از ویروس آنفلوانزا وجود دارد. برخی گونه‌ها ممکن است در یک سال شیوع پیدا کنند، سپس کم و توسط انواع دیگر در زمستان سال بعد جایگزین شود. به همین دلیل، هر سال یک واکسن آنفلوانزای جدید ساخته می‌شود و برای پیشگیری مناسب از این بیماری در هر سال به واکسن دیگری نیاز دارید.

واکسن آنفلوانزا در بارداری

تزریق واکسن آنفولانزا در دوران بارداری، تا چند ماه پس از زایمان، از نوزاد تازه متولد شده در برابر ابتلا به آنفولانزا محافظت می‌کند، تا وقتی نوزاد به قدر کافی بزرگ شود و بتوان واکسن را به خود آن‌ها تزریق کرد. بیماری آنفولانزا همچنین می‌تواند برای نوزاد در حال رشد در شکم مادر مضر باشد.

این واکسن می‌تواند از ابتلای شما به آنفلوانزا جلوگیری کند. بعضی پزشکان به زنان بارداری که در فصل‌های شیوع آنفلوانزا باردار هستند، تزریق واکسن آنفلوانزای فصلی را توصیه ‌می‌کنند، به این دلیل که آنفلوانزا در دوران بارداری هم برای مادر و هم برای کودک خطرناک است و ویروس آن به راحتی از طریق سرفه و عطسه منتشر می‌شود.

همچنین استفاده از واکسن در دوران بارداری به محافظت از کودک در برابر ویروس آنفلوانزا طی چند ماه اول پس از تولد کمک می‌کند. واکسن آنفلوانزا پیش از تولد، خطری برای کودک به وجود نمی‌آورد. این واکسن طی سال‌ها بدون هیچ مشکلی برای خانم‌های باردار استفاده شده است و نتایج حاصل از مطالعات و تحقیقات پزشکی تجویز آن را توصیه می‌کند.

آیا جایگزین دیگری برای واکسن آنفولانزا در دوران بارداری وجود دارد؟

خیر. اگرچه واکسن ویروس زنده و رقیق شده آنفولانزا، که با عنوان اسپری بینی آنفولانزا شناخته می‌شود و در بازار موجود است، اما پزشکان معمولا زنان باردار و کودکان کمتر از دو سال را از استفاده این نوع واکسن منع می‌کند.

زنان باردار باید واکسن آنفولانزا را در چه مکان هایی دریافت کنند؟

پزشکان متخصص جراحی زنان و زایمان دریافت واکسن آنفولانزا را به تمام زنان بارداری که به آن‌ها مراجعه می‌کنند توصیه می‌کنند و تزریق این واکسن را در مطب یا درمانگاه انجام می‌دهند. در صورتی که تزریق واکسن آنفولانزا در مطب پزشکان انجام نمی‌شود، متخصصان زنان و زایمان و سایر بخش‌های مراقبتی زایمان باید بیماران خود را به سایر بخش‌های درمانی، داروخانه یا مراکز انجام واکسیناسیون ارجاع دهند تا اطمینان حاصل شود که زنان باردار به واکسن آنفولانزا دسترسی دارند.

واکسن آنفولانزا فاقد تیمروسال (thimerosal) 

تیمروسال ماده نگه‌دارنده بر پایه جیوه است که در آمپول‌هایی محتوی دوز چندگانه واکسن آنفولانزا یافت می‌شود. هیچ سند علمی وجود ندارد که ثابت کند واکسن‌های حاوی ماده تیمروسال سبب بروز مشکلات مربوط به سلامتی یا رشد در فرزندان مادرانی می‌شود که در دوران بارداری‌شان واکسن آنفولانزای حاوی ماده تیمروسال دریافت کرده‌اند.

«فاقد تیمروسال» به معنای این است که واکسن حاوی ماده نگه‌دارنده نیست و ترکیبات واکسن‌های آنفولانزای فاقد ماده تیمروسال برای استفاده موجود است.

 

دی جی به مدرسه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.