نی نی لوژی
مجله اینترنتی سلامت مادر، فرزند و جامعه

زمان مناسب رابطه جنسی برای بارداری

64

زمان‌بندی مهم‌ترین موضوع برای افزایش شانس بارداری است. اسپرم بین 5-3 روز زنده می‌ماند، اما تخمک فقط 24-12 ساعت زنده است، بنابراین بهتر است به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنید که در زمان تخمک‌گذاری به میزان کافی اسپرم زنده و سالم در لوله‌های رحم وجود داشته باشد. نی نی لوژی در این مطلب شما را با تشخیص زمان مناسب که منجر به افزایش شانس بارداری می‌شود، آشنا می نماید.

اقدام به بارداری با مشخص بودن زمان تخمک‌گذاری

از آنجا که تعیین یک روز دقیق به عنوان روز تخمک‌گذاری بسیار سخت است، معمولاً چند روز را به اسم روزهای بارور می‌نامند و اقدام برای بارداری در این روز‌ها می‌تواند شانس بارداری را به میزان زیادی افزایش دهد. در زنانی که عادت ماهانۀ منظمی دارد و طول آن 28 روز است، روز‌های باروری معمولاً از 17 روز پیش از شروع عادت ماهانۀ بعدی شروع می‌شود و به مدت 5 روز آینده خواهد بود. نزدیکی جنسی در این مدت، شانس بارداری را افزایش خواهد داد. برای تعیین حدود زمان تخمک‌گذاری از روش‌های تعیین زمان تخمک‌گذاری استفاده کنید. نزدیکی جنسی در روزهای باروری، احتمال حضور اسپرم سالم در لولۀ رحم هنگام آزاد شدن تخمک را افزایش می‌دهد.

این نکته مهم است که برای افزایش شانس بارداری، در روزهای نزدیک به تخمک‌گذاری و همچنین در روز تخمک‌گذاری هر روز رابطۀ جنسی برقرار کنید. اگر با استفاده از کیت تخمک‌گذاری، زمان دقیق تخمک‌گذاری خود را می‌دانید، یک روش مناسب این است یک تا دو روز قبل از زمان تخمک‌گذاری یک ‌بار نزدیکی جنسی مناسبی داشته باشید و یک بار هم در روز تخمک‌گذاری اقدام کنید. 

اقدام به بارداری بدون مشخص بودن زمان تخمک‌گذاری

بسیاری از زنان، 12 دوره عادت ماهانه را در هر سال تجربه می‌کنند، اما در برخی افراد این تعداد کمتر یا بیشتر است. هرچه دورۀ شما نامنظم‌تر باشد، پیش‌بینی تخمک‌گذاری نیز مشکل‌تر می‌شود. اگر دوره‌های عادت ماهانه شما نامنظم است، می‌توانید به صورت تقریبی روز‌های باروری خود را مشخص کنید. استرس، ورزش سنگین، کاهش یا افزایش وزن بیش از حد یا برخی از بیماری‌ها ممکن است منجر به اختلال در دورۀ شما شود.

فرض کنید دورۀ شما در یک ماه 28 روز، در ماه بعد 21 روز و در ماه پس از آن 32 روز باشد. طی چند ماه این تاریخ‌ها را یادداشت کنید، سپس عدد 17 را از کوتاه‌ترین طول دورۀ خود کم کنید و عدد 11 را از بلندترین طول دوره؛ در این حالت روز‌هایی که در آن شانس باروری زیاد است مشخص خواهد شد. این روزها از ابتدای شروع عادت ماهانه شما محاسبه می‌شود و شما بهتر است هر 2 روز، یک بار در این مدت نزدیکی داشته باشید تا شانس بارداری شما افزایش پیدا کند.

اگر دوره‌های شما نامنظم است و بیش از 35 روز نیز طول می‌کشد، لازم است با پزشک متخصص ملاقات کنید تا پزشک بتواند علت اصلی این مشکل را بررسی کند. بهتر است صبور و دور از دغدغه باشید و بدانید که شما مجبور نیستید اعداد و تاریخ‌های پیچیده‌ای را ثبت و ضبط کنید تا بتوانید باردار شوید، حتی نیازی هم نیست که برای باردار شدن ارگاسم داشته باشید.

اگر حداقل دو یا سه بار در هفته، به طور پیوسته نزدیکی جنسی داشته باشید، در این صورت قانون میانگین به احتمال زیاد کار خود را به شکل صحیح انجام خواهد داد و شانس بارداری شما به میزان چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

دی جی به مدرسه
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.